#WalkIntoTheHub

Where the next success stories walk their first steps…

Έλα στο πιο σύγχρονο co-working space του ΑΠΘ, σχεδιασμένο για startups και δικτύωση με το οικοσύστημα επιχειρηματικότητας και καινοτομίας της Θεσσαλονίκης και όχι μόνο.

Ο χώρος του Walk στεγάζεται στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων (ΚΕΔΕΑ), το πιο σύγχρονο κτίριο του ΑΠΘ, επί της οδού 3ης Σεπτεμβρίου στην Πανεπιστημιούπολη μεταξύ της Φοιτητικής Λέσχης και του Πανεπιστημιακού Γυμναστηρίου. Μέσω της αποστολής μας συνεισφέρουμε στη διάδοση των ερευνητικών αποτελεσμάτων στην κοινωνία, ενώ, παράλληλα, αξιοποιούμε τα πιο σύγχρονα αμφιθέατρα του πανεπιστημίου για τις δράσεις μας.

Επιπλέον, παρέχεται η δυνατότητα θερμοκοίτισης (incubation), κατά την οποία ωριμότερες επιχειρηματικές ομάδες μπορούν να αξιοποιήσουν τις εγκαταστάσεις του χώρου για εργασία και επαγγελματικές συναντήσεις.

Discord server

Ο χώρος μας δεν περιορίζεται στη φυσική του μορφή. Μέλη της κοινότητας του Walk αλληλεπιδρούν μεταξύ τους ταυτόχρονα στον ψηφιακό ψηφιακό server στο Discord.

Το Discord είναι ένα πανίσχυρο εργαλείο επικοινωνίας και συνεργασίας που μπορεί να καλύψει τις ανάγκες της κοινότητας του Walk. Με τις πολλαπλές δυνατότητές του, το Discord προσφέρει απλότητα, ταχύτητα και αποτελεσματικότητα στη συνεργασία. Τα μέλη μπορούν μέσα από τη κοινή χρήση αρχείων, την χρήση φωνητικών και βιντεοκλήσεων να επιταχύνουν την επικοινωνία μεταξύ τους ώστε να έρθουν πιο κοντά στο στόχο τους. Επιπλέον, η εφαρμογή προσφέρει ενσωμάτωση με άλλες εφαρμογές και υπηρεσίες που μπορεί να χρησιμοποιούν οι ομάδες, όπως Trello, GitHub, Google Drive κ.α. Με το Discord, οι ομάδες του Walk απολαμβάνουν απρόσκοπτη επικοινωνία, συνεργασία και συντονισμό, βοηθώντας τις να επιτύχουν τους στόχους τους με αποτελεσματικότητα και καινοτομία.